حادثه در استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد جان کودک 9 ساله را گرفت‌
تسلیت، تاسف و دیگر هیچ!‌
خراسان ورزشی - مورخ چهارشنبه 1390/12/03 شماره انتشار 18061

مرتضی اخوان / خبر فوت کودک 9 ساله در استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد، روز گذشته یکی از تکان‌دهنده‌‌ترین اخبار ورزش استان بود. به گزارش خراسان روز گذشته شناگر 9 ساله خراسانی در حالی که برای شنا به استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد رفته بود، دچار حادثه خفگی در استخر شد. بنا‌بر گزارش رسیده از این حادثه، این نوجوان وقتی به قسمت میانی استخر و حد فاصل بخش کم‌عمق و پرعمق می‌رسد، به زیر آب می‌رود و تلاش ماموران نجات غریق بی‌نتیجه می‌ماند‌.‌ نهایتا این کودک در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد پس از چند ساعت در کما بودن جان به جان آفرین تسلیم می‌کند. مجید مشتاق عشق، سرپرست هیئت شنای خراسان‌رضوی پس از وقوع این حادثه در گفت و‌گو با خراسان گفت: «از این‌‌ حادثه شوکه‌ام و فقط می‌توانم به خانواده داغدار این کودک تسلیت بگویم.» وی در خصوص علت بروز این حادثه اظهار داشت: «4 غریق نجات در محل حاضر بودند و بلافاصله به هنگام بروز حادثه این بچه را از آب بیرون می‌آورند و حتی این کودک را از طریق اورژانس به بیمارستان منتقل می‌کنند اما متاسفانه بعد از آن‌که چند ساعتی در کما بوده‌، فوت می‌کند. این مسئله‌ باید از سوی مراجع قضایی پی‌گیری شود.» سرپرست هیئت شنای خراسان‌رضوی در پاسخ به این سوال که مقصر بروز این سانحه چه کسی است، گفت: «من نمی‌دانم. باید بحث کارشناسی نجات غریق توسط قوه ‌قضاییه صورت بگیرد و عوامل مختلفی بررسی شود. این‌که چند تا نجات غریق در محل بوده‌اند، نحوه چیدمان و ورود به آب آن‌ها چگونه بوده است. باید همه این مسائل را قوه قضائیه بررسی کند و نهایتا در این خصوص جواب دهد.» معاون ورزشی اداره‌کل ورزش و امور جوانان خراسان رضوی در گفت و‌گو با خراسان درباره این حادثه می‌گوید: «طبق گزارشات شفاهی که از سرپرست هیئت شنای استان دریافت کرده‌ایم، ظاهرا ضعف جسمانی این کودک عامل مهمی در بروز این حادثه بوده، چر‌اکه پس از نجات از غرق شدن بدنش توان کافی را برای بازگشت نداشته است.» محمدرضا خوش باطن افزود: «در مورد علت اصلی بروز حادثه و مقصر باید دادگاه و مراجع قضایی اظهار‌نظر کنند.» وی در پاسخ به این سوال که موضع اداره کل در برخورد با عاملان این حادثه چیست، اذعان داشت: «برای اداره کل حکم دادگاه در این مسئله مهم است و ما بر اساس حکمی که مراجع قضایی بدهند با عاملان برخورد می‌کنیم.» همچنین سیدرضا گلدوزیان، رئیس هیئت پزشکی ورزشی خراسان‌رضوی درباره مسئله بیمه ورزشی این مرحوم به خراسان گفت: «اگر شناگر بیمه ورزشی‌ باشد فدراسیون پزشکی ورزشی هزینه‌ای تا سقف 6 میلیون را در قبال حادثه به خانواده داغدار می‌دهد، در غیر این صورت مسئولیتی در قابل این حادثه ندارد.»

----------------------------

خبر گزاری ایسنا-3/12/90

سرپرست هیات شنا خراسان رضوی در پی مرگ یک کودک 9 ساله در استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد گفت: هنوز از این مساله شوکه هستیم و در صورتی که قصوری از سوی استخر و ناجیان پیش آمده باشد، حتما پیگیری خواهد شد.

مجید مشتاق در گفت‌‎وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده صبور این کودک اظهار داشت: در حال حاضر منتظر پاسخ پزشک قانونی هستیم و پس از مشخص شدن نتیجه، باقی ماجرا توسط وکیل خانواده با تنظیم شکوائیه‌ای روند قانونی خود را ادامه می‌دهد که در صورت مشخص شدن کوتاهی و قصور در انجام وظیفه توسط مسوولان استخر و ناجیان، آن‌ها باید پاسخگو باشند.

وی در خصوص تعلق بیمه به این نوجوان تصریح کرد: کلیه استخرها دارای یک بیمه کامل و کلی برای عموم استفاده کنندگان و نیز کلیه کارکنانی است که پس از طی شدن مراحل قانونی و بررسی‌های کارشناسان در خصوص استانداردهای استخر،‌ نحوه چیدمان و تعداد ناجیان و میزان مقصر بودن خود فرد و همچنین محرز شدن قصور مجموعه استخر، بیمه به فرد تعلق می‌گیرد و علاوه بر آن جریمه‌ای از سوی ناجیان نیز پرداخته می‌شود.

سرپرست هیات شنا خراسان رضوی با بیان اینکه از تمام ناجیان می‌خواهم همیشه خود را برای یک حادثه آماده نگه دارند زیرا حادثه خبر نمی‌کند، عنوان کرد: وظیفه ناجیان به دلیل تکرار روزمره ممکن است کمی عادی شود ولی باید بدانند که حادثه همیشه در کمین است و باید هر روز آماده چند حادثه باشند.

وی در خصوص نحوه بروز این حادثه تصریح کرد: این کودک 9 ساله به همراه برادر و دوستان خود و گویا برای اولین بار در استخر حاضر می‌شود و در قسمت مرز بین محدوده عمیق و کم عمق دچار غریق می‌شود ولی علائم امداد مانند دست و پا زدن نداشته است که به هر صورت ناجیان در لحظه‌ اطلاع از این موضوع فرد را از آب بیرون آورده و با کمک‌های اولیه مانند اکسیژن و احیای قلبی فرد از مرگ نجات پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: پس از حضور به موقع و سریع اورژانس فرد با علائم حیاتی مطلوب به بیمارستان منتقل می‌شود و من نیز در بیمارستان در کنار خانواده این نوجوان که بسیار صبور و برخوردی محترمانه داشتند، حاضر شدم. این نوجوان پس از حضور پزشکان، در ICU بستری شد ولی متاسفانه ظهر دوشنبه به دلیل مشکل سیستم عصبی و تشنج مغزی و برغم داشتن تنفس و ضربان قلب طبیعی فوت کرد.

مشتاق اظهار داشت: از سوی تمام خانواده‌ ورزشی و مردم شهرمان به خانواده این نوجوان تسلیت می‌گویم و امیدوارم با بالا بردن سطح استاندارد استخرها کمتر شاهد این اتفاقات باشیم.

 --------------------------

مصاحبه شبکه 5 خراسان با رییس هیئت شنا آقای مشتاق و وکیل اولیای دم حمیدرضا آفرین 5/12/ 90

---------------------------

آقایان حداقل استعفا دهید‌
خراسان ورزشی - مورخ پنج‌شنبه 1390/12/11 شماره انتشار 18068

مهدی سنقری/‌ یک کودک 9 ساله به‌خاطر اهمال و سهل انگاری ناجیان غریق در استخر هاشمی‌نژاد مشهد جان خود را از دست داد. سرپرست هیئت شنای خراسان‌رضوی اما در قبال روی دادن این حادثه فقط ابراز تاسف کرد. اداره کل تربیت بدنی برخورد با خاطیان را منوط به رای دادگاه کرد. مدیر‌کل تربیت بدنی‌ تنها گفت: «برخوردهای قانونی با افراد خاطی نیازمند بررسی‌های بیشتر است اما من اعتقادی به برخورد دفعی و قهری آنی ندارم.» همه این اقدمات صورت گرفته حاصل زحمات شبانه‌روزی و چند روزه ورزش استان در قبال از دست رفتن جان یک انسان بود! به راستی اگر اتفاقی مشابه در یکی از کشورهای خارجی رخ می داد آیا برای همدردی و تسکین آلام خانواد‌ه داغدار که عزیزشان را به خاطر بی‌مسئولیتی عده‌ای از دست داده بودند،‌ در اقدامی حداقلی استعفا نمی‌دادند؟ آیا مدیریت ورزش و شنای استان حداقل برای این‌که نشان دهند قصد برخورد با خاطیان این حادثه را دارند، نباید مدیر استخر را حداقل برای چند روز تعلیق می‌کردند؟ حداقل ناجیانی که در قبال این بی‌مبالاتی مسئولیت دارند از کار بر‌کنار نمی‌شدند؟ به راستی جان یک انسان این‌قدر بی‌ارزش شده‌ که مدیریت ورزش و هیئت شنای خراسان‌رضوی‌ در قبال از دست رفتن آن تنها به اظهار تاسف‌ بسنده می‌کند؟ آیا مدعی‌العموم که به خاطر کوچک‌ترین مسائل به شکلی جدی وارد ماجرا می‌شود نباید در مقابل این حادثه که خانواده‌ای را داغدار کرد وارد کار شود؟ آیا دادستانی در قبال اشک‌های مادر این کودک 9 ساله هیچ مسئولیتی ندارد؟ به راستی چرا همه به دنبال این هستند که این حادثه بزرگ را بی‌اهمیت جلوه دهند؟‌ به نظر می‌رسد برای تسکین خانواده داغدار این کودک لازم است تا با مسببان این بی‌مبالاتی برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد و مدیریت شنای استان‌ هم حداقل در اقدامی نمادین از سمتش استعفا دهد تا راه برای برخورد قاطع و قانونی با مسببان این حادثه فراهم شود.

.................................

بعد از گذشت دو هفته از حادثه غرق شدن کودک 9 ساله در استخر هاشمی‌نژاد مشهد؛
باز هم تسلیت، تاسف و دیگر هیچ!
خراسان ورزشی - مورخ یکشنبه 1390/12/14 شماره انتشار 18070


مرتضی اخوان‌/ «جسد متعلق است به پسربچه‌ای 9 ساله با قد 140 سانتی‌متر و وزنی حدود 20 تا 25 کیلوگرم. پوشش جسد ملحفه بیمارستانی است. جسد بهداشت عمومی مناسب با ظاهری معمولی دارد و تشخیص پزشکی قانونی از علت مرگ، غرق شدن در آب و عوارض ناشی از آن است. زمان فوت اول اسفندماه سال یک هزار و سیصد و نود هجری شمسی است.» این جملات گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور و اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان‌رضوی است. گزارشی که ابعاد تازه‌ای از مرگ کودک 9 ساله در استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد را بیان می‌کند. حسین زارع‌زاده 9 ساله روز اول اسفند ماه سال جاری وقتی به اتفاق برادرش به استخر شهید هاشمی‌نژاد رفته بود با وجود حضور 4 غریق نجات غرق شد و جان خود را از دست داد. با وجود گذشت دو هفته از مرگ کودک 9 ساله، هنوز شواهد و قرائن حاکی از آن است که مسئولان ورزش استان به جز ابراز تاسف کار دیگری انجام نداده‌اند.

آقایان! شما مسئول این صدای لرزانید!

لرزش‌های صدای محمدعلی، پدر کودک 9 ساله آنقدر زیاد است که دل را می‌لرزاند؛ چون او دیگر طاقت تسلیت‌ها و تاسف‌های پوشالی مسئولان را ندارد. پدر کودک شناگر خادم یک مسجد است. محمدعلی که زندگی‌اش آمیخته با صفای اذان مسجد است 2 پسر داشته و یک دختر. وی که 14 روز بعد از مرگ فرزندش با خبرنگار ما گفت‌وگو می‌کرد، با صدای لرزان می‌گوید: «حالا دیگر فقط یک دختر دارم و یک پسر!» حسرت نداشتن حسین حالا روی صدایش سنگینی می‌کند. او این سنگینی را با تمام غربت مسجد قبل از اذان مغرب، روی دلش می‌ریزد و به خراسان می‌گوید: «وقتی به من زنگ زدند و گفتند بیا بیمارستان دلم هری پایین ریخت. همه چراغ قرمزها را رد کردم تا به حسینم برسم. وقتی رسیدم پزشکان بالای سرش بودند و با دستگاه‌های متصل به پسرم مشغول احیا بودند.» محمدعلی زارع‌زاده خودش را جمع و جور می‌کند و با همان لحن آرام قلبش را به خدا می‌سپارد. انگار می‌خواهد توکل کند: «پسرم می‌گفت بابا داداش را وقتی کنار استخر آوردند تازه سر و کله غریق نجات‌ها پیدا شد. نمی‌دانم به خدا! نمی‌خواهم گناه کسی را بشورم. حالا دیگر حسین را از دست داده‌ام.» این پدر داغدار، برای شنیدن باقی حرف‌ها ما را به وکیل پرونده ارجاع می‌دهد. از مسجد که بیرون می‌آیم تا مسیر دفتر وکیل پرونده، مدام یک سوال را در ذهنم مرور می‌کنم: «آیا تمام سهم ورزش استان از این حادثه فقط یک تسلیت خشک و خالی است؟!» و اتهامی که در ذهنم متوجه مسئولان ورزش استان می‌کنم: «آقایان! شما مسئول این صدای لرزانید!»

 چشم انتظار دادگاهی که حق حکم کند

مجتمع قضایی شهید رجایی. مکانی که باید به پرونده فوت تاسف برانگیز کودک شناگر مشهدی رسیدگی کند. حمیدرضا آفرین، وکیل پایه یک دادگستری در‌باره این پرونده و پی‌گیری‌های صورت گرفته قضایی در گفت‌وگو با خراسان می‌گوید: «دستورهای دادگاه برای تحقیقات در این زمینه صادر شده است و از 4 غریق‌نجات و مسئول استخر بازجویی‌های لازم انجام شده است. نهایتا دادگاه دستور داده است که کارشناس اداره کار میزان تقصیر افراد در مظان اتهام را مشخص کند.» وکیل مدافع پرونده فوت کودک 9 ساله با اشاره به این مسئله که هنوز مراحل رسیدگی قضایی دادگاه، تفهیم اتهام و دفاعیه آغاز نشده است، می‌افزاید: «یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که ما داریم این است که چرا این غریق‌نجات‌ها، همچنان مشغول فعالیت هستند؛ چنانچه وقتی من به کلانتری رفتم آقایان شیفت کاری‌شان بود! در حالی که حداقل انتظار این است که این افراد از کار تعلیق شوند.» حمیدرضا آفرین خاطر نشان می‌کند: «خواسته ما از دادگاه محترم اجرای ماده 616 قانون مجازات است که این ماده مربوط به مواردی است که تقصیر از یک فرد منجر به مرگ یک نفر بشود. در این موارد قانون پیش‌بینی کرده است علاوه بر پرداخت دیه از سوی افرادی که منتسب به تقصیر معرفی شده‌اند، باید از یک تا 3 سال حبس شوند. ممکن است اگر هیئت شنا وارد قضیه نشود ما از دادگاه محترم تقاضای مجازات تعلیق دائمی این افراد را از این شغل هم بکنیم.» این وکیل با ابراز گلایه شدید از مسئولان هیئت شنای خراسان‌رضوی گفت: «سرپرست هیئت شنا تا الان هیچ کاری نکرده است و ما منتظر بودیم لااقل یک برخوردی با متخلفان داشته باشد. یعنی به اعتقاد من هر صنفی اگر تخلفی در آن صورت بگیرد خود همان صنف ابتدا به ساکن قبل از هر دادگاهی باید با متخلفان برخورد کند، اما متاسفانه ما هیچ برخوردی از سرپرست هیئت شنا ندیدیم.»
پورلطیفی: غرق ‌شدن زیاد پیش می‎آید!

رئیس هیئت نجات‌غریق خراسان‌رضوی در مورد مرگ کودک 9 ساله در استخر گفت: «غرق‌شدن بسیار پیش می‎آید ولی یکی از مشکلات ناجیان که ممکن است حادثه‌ساز باشد، ساعت‌های کاری زیاد آن‌هاست.» علی پورلطیفی در خصوص حوادثی که در استخرها اتفاق می‌افتد و میزان نقش ناجیان، به ایسنا اظهار داشت: «پس از شکایت والدین فرد فوت شده و حضور کارشناسان مربوطه در محل، حکم قضایی داده می‌شود که در آن درصد مقصر بودن ناجیان، مدیران و حتی خود فرد مشخص می‌شود.» وی افزود: «در اکثر مواقع مدیر استخر مقصر شناخته می‌شود و در صورت مقصر شناخته شدن و سهل‌انگاری ناجیان، برای فرد متوفی دیه در نظر گرفته می‌شود که باید ناجیان پرداخت کنند، ضمن این که با توجه به میزان تقصیر از کار منع شده و در پرونده آن‌ها درج می‌شود.» پورلطیفی مشکل ناجیان را ساعت‌های متوالی حضور در استخرها اعلام کرد و ادامه داد: «ساعت کار ناجیان از صبح تا شب در چندین استخر است در صورتی که این ساعت‌ها نباید از هشت ساعت تجاوز کند و این ساعت‌های زیاد کاری باعث خستگی و خواب‌آلودگی و کاهش تمرکز ناجیان می‌شود.»

.................................

گزارش ویژه خراسان از اتفاقات این روزهای ورزش استان‌
خراسان ورزشی - مورخ پنج‌شنبه 1390/12/18 شماره انتشار 18074

آزموده را آزمودن خطاست‌

مجید خان مشتاق، سرپرست هیئت شنای خراسان رضوی که بعد از غرق شدن یک کودک 9 ساله در استخر اختصاصی هیئت شنای استان تنها چند باری از وقوع این حادثه ابراز تاسف کرده بود، بعد از بالا گرفتن فشار افکار عمومی در قبال این بی‌مبالاتی قصد دارد به زودی از سمتش کنار برود. البته او برای آن‌که بتواند باز هم در شنای استان حضور داشته باشد تعدادی از دوستانش را مجاب کرد تا در انتخابات هیئت استان ثبت‌نام کنند تا او با عنوان دبیر هیئت شنای استان بتواند به کارش ادامه دهد. البته نباید فراموش کنیم او یکی از از فنی‌ترین مربیان شنای استان است اما همان‌طور که گفته‌اند آزموده را آزمودن خطاست.

 بالاخره یکی استعفا‌ داد‌

بعد از ماجرای غرق شدن کودک مشهدی در استخر شهید هاشمی‌نژاد مشهد، رئیس استخر که به شدت از انتشار گزارش‌های خراسان پیرامون موضوع گلایه‌مند بود به یکی از خبرنگاران روزنامه می‌گوید: «چرا می‌خواهید قضیه را بزرگ کنید؟!» البته بعد از چند روز و بالا گرفتن فشار افکار عمومی بالاخره رئیس استخر استعفا‌ داد و گویا چند روزی است در محل کارش حضور نمی‌یابد. البته جای خوشحالی دارد که بالاخره یکی از مدیران بعد از وقوع یک حادثه در محل خدمتش، استعفا‌ داد!

******************

صدور قرار تامین و...

 متعاقب اعلام نظر هیئت 3 نفره کارشناسان رسمی دادگستری در خصوص میزان تقصیر متهمین جلسه رسمی دادسرا به منظور تفهیم اتهام  به متهمین این حادثه در مورخ 3/5/91 با حضور اولیای دم و متهمین و وکلای آنها تشکیل و پس از اخذ اظهارات متداعیین و صدور قرار تامین، متهمین با معرفی کفیل آزاد شدند.