پرسش و پاسخ در مطبوعات

۱۳۹۰/۲/۲۹
این ستون به شما کمک می‌کند تا در دادخواهی‌ها بهترین راه را انتخاب کنید. سئوال‌های خود را به شماره پیامک 30007289 ارسال یا با شماره 5 -7288881 روابط‌عمومی‌،تماس حاصل نمایید.
جدایی از شوهر معتادم
چگونه امکان‌پذیر است؟
معصومی- زنی 28 ساله هستم. حدود یک سال پیش تمام تلاشم را انجام دادم تا همسرم اعتیادش را ترک کند، اما نشد تازه دست به زدن هم پیدا کرده بود ،‌ناچار شدم برای اثبات این موضوع و تقاضای طلاق، به پزشکی قانونی بروم. پس از مدتی‌‌ با اصرار‌های من راضی به جدایی شد اما در مراحل پایانی آن با بهانه‌ای دادگاه را ترک کرد تا صیغه طلاق جاری نشود. در حال حاضر 9 ماه است بدون خرجی خانه را ترک کرده و نشانی از او نیست.‌ آیا می‌توانم مجددا درخواست طلاق غیابی دهم؟ احضاریه را بدون داشتن آدرس، به کجا ارسال کنم؟
در این مسئله عنوان شده چند پرسش مطرح است: نخست اینکه این شهروند از چه طریق می‌تواند اعتیاد همسرش را اثبات کند؟
در این باره ،این شهروند می‌تواند از طریق کمپ‌ ترک اعتیاد‌ی اقدام کند که همسرش برای ترک به آنجا مراجعه داشته است. تهیه مدارک از این طریق همراه با استشهاد محلی، دلیل محکمه‌پسند دیگری است که می‌توان از آن بهره برد.
دوم اینکه پس از جمع‌آوری مدارک کافی برای اثبات اعتیاد همسر چه باید کرد؟
ابتدا باید دادخواست شکایت کیفری ترک نفاق(نفقه) به دادگاه بدهد تا بر حسب این دادخواست، حکم جلب همسرش صادر و مجازاتی هم برای او در نظر گرفته شود. علاوه بر این باید تقاضای کیفری دادخواست حقوقی مطالبه نفقه معوقه و جاریه را نیز در دادگاه مطرح کند.
زن آدرسی از محل فعلی همسرش در تهران ندارد، در این زمینه چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟
در این مورد می‌تواند آدرس را مجهول‌المکان اعلام کند و با درج تنها یک نوبت آگهی در یکی از روز‌نامه‌های کثیر‌الانتشار ،حکم طلاق غیابی صادر شود .
حمیدرضا آفرین وکیل پایه یک دادگستری
آزیتا حسین زاده
------------------------------------------------------------
 برای ملاحظه سایر موارد به آرشیو روزنامه شهرآرا - ستون حقوق شهروندی مراجعه بفرمایید

/ 0 نظر / 25 بازدید