تیر خلاصی بر کلیه محکومیتهای مالی : مهریه ،چکٰ، سفته و...

بند ج ماده 18 آیین‌نامه نحوه اجرای محکومیتهای مالی به شرح زیر اصلاح شد:

ج ـ در سایر موارد چنانچه ملائت محکوم‌علیه نزد قاضی دادگاه ثابت نباشد، از حبس وی خودداری و چنانچه در حبس باشد آزاد می‌شود.

جناب آقای محمد سینجلی جاسبی

رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

تصویر بخشنامه شماره 100/15458/9000 ـ 31/4/1391 ریاست محترم قوه قضائیه جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ارسال می‌گردد.

مدیرکل دبیرخانه قوه قضائیه ـ محسن محدث

31/4/1391


اصلاحیه بند ج ماده 18 آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 6نحوه اجرای محکومیتهای مالی، مصوب 1378


در اجرای ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مصوب 1377 و با توجه به تعبیر «ممتنع» و نیز «در صورتی که معسر نباشد» در ماده 2 قانون مذکور و نظر به فتوای حضرت امام خمینی قدس‌سره و رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در همایش قوه قضاییه، بند ج ماده 18 آیین‌نامه نحوه اجرای محکومیتهای مالی به شرح زیر اصلاح می‌گردد:


«ج ـ در سایر موارد چنانچه ملائت محکوم‌علیه نزد قاضی دادگاه ثابت نباشد، از حبس وی خودداری و چنانچه در حبس باشد آزاد می‌شود.

تبصره ـ در صورتی که برای قاضی دادگاه ثابت شود محکوم‌علیه با وجود تمکن مالی از پرداخت محکوم‌به خودداری می‌کند، با درخواست محکوم‌له و با دستور قاضی دادگاه، تا تأدیه محکوم‌به حبس می‌شود.»

رییس قوه قضائیه ـ صادق لاریجانی

 بند ج ماده 18 آیین نامه(سابق)

 چنانچه‌ استیفای‌ محکوم ‌به‌ به‌ نحو مذکور ممکن‌ نباشد محکوم ‌علیه‌ به‌
درخواست‌ ذی‌ نفع‌ و به‌ دستور مرجع‌ صادرکننده‌ حکم‌ تا تادیه‌ محکوم‌ به‌
یا اثبات‌ اعسار حبس‌ می‌شود.

  

  .

  .

 پی نوشت :بدین ترتیب با اصلاح آیین نامه فوق اصل عدم ملائت محکومین مالی میباشد و اعمال حبس با اثبات تمکن ممکن می شود و این در حالیست که اگر شخص تمکن داشته باشد و این تمکن از طرف دادگاه یا محکوم علیه یا محکوم له احراز یا اعلام میشد که دیگر نیازی به اعمال قانون نحوه محکومیتهای مالی و حبس محکوم علیه نبود!! لذا به نظر میرسد با اصلاح این آیین نامه اگرچه آمار زندانیان فورا کاهش یافته و نگاه کلی به آن امر مبارکی برای محکومین مالی و خانواده های آنها بشمار میرودٰ، لکن از این پس مناسبات مالی و اقتصادی اشخاص با یکدیگر که پس از اصلاح قانون چک بشدت متاثر شده بود، اینک شوک دیگری را تجربه خواهد کرد.

/ 27 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یه بنده خدا

مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما ، غافل از آن بود که خدا هست در اندیشه ما باعرض سلام ،اینجانب با همسرم و تنها فرزند مشترکمان زندگی خوب و شیرینی داشتیم و وضع مالی اینجانب به تبعه شغلی که داشتم خوب بود. حدود یکسال پیش یکباره مشکلی برای زندگی من پیش اومد و همسر اینجانب وقتی دید که دیگر روی برگشتن به خانه را ندارد ،با مشورت خانواده اش تصمیم به اجرای مهریه و وصول آن با برنامه ریزی دقیق به همراه وکیل در دادگاه شهرستان محل اقامت همسرم و با آدرسهای کذب به خاطر مطلع نشدن اینجانب و نیز داشتن اموال نسبت به توقیف نقل و انتقال نمودند و خود جهت عزیمت به خارج به همراه خانواده اش اقدام نمودند.و از آنجائی که اینجانبان هیچ مشکلی تا قبل این جریان نداشتیم مطمئن بودن که بنده نیز اطلاعی نخواه داشت و با برنامه ای حساب شده قصد وصول مهریه و طلاق اجباری داشتند. ولی از آنجا که چاه مکن بهر کسی اول خودت دوم کسی ،تمام نقشه ها بر باد رفت و اموال توقیف شذه به دلایل مثتثنیات دین و نیز در رهن لیزینگ (ماشین آلات سنگین و .....)موفق به این عمل نشدند و درست زمانی که یک روز مانده به مهلت اجرائیه قصد جلب اینجانب را داشتند ، احکام جدید ابلاغ گردی

مهدوی

یکی از وظایف قوه قضاییه که در اساسی نیز امده ، پیشگیری از جرائم است . تصویر نمیکنید که اینگونه تغییرات در قوانین که باعث فشار مضاعف بر خانواده ها ( خانواده دختر ) میشود ودر تنگنا قرار دادن زنها – باعث مقدمات ایجاد جرائم غیر قابل پیش بینی میگردد؟؟؟

مهدوی

(اعمال ماده 2 بی اثر شد ).صلاحیه بند ج ماده 18 آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 6 نحوه اجرای محکومیتهای مالی، مصوب 1378 یکی از وظایف قوه قضاییه که در اساسی نیز امده ، پیشگیری از جرائم است . تصویر نمیکنید که اینگونه تغییرات در قوانین که باعث فشار مضاعف بر خانواده ها ( خانواده دختر ) میشود ودر تنگنا قرار دادن زنها – باعث مقدمات ایجاد جرائم غیر قابل پیش بینی میگردد؟؟؟

زهره

سلام استاد گرامی خواهش میکنم جواب بدهید آیا این قانون شامل کلاهبرداران حرفه ای که مدت زندانشون تموم شده اما رد مال را ندادن هم میشه .یعنی پول شاکی را بر نگردونن و ماده 696 در موردشون اعمال شده

مال باخته

قانون راه کلاه برداری را هموار کرد . دیگر چرا انسان زحمت تحصیل و کار و فعالیت و تولید به خودش بدهد . کسب مال از راه کلاه برداری قانونی راحت ترین راه رسیدن به تمام رویاهای دست نیافتنی ، آرزوی دیرین بشر محقق شد .

مصطفی زمانپور

بالام وسپاس ازخبر خوشتون دست مسئولین محترم درد نکنه جلوی سوءاستفاده دختران خبیث بلا نسبت خوبا رو گرفت واقعآ متشکرم

مصطفی زمانپور

من از جمله اون بدبختایی بودم که همسرم خراب بود محکوم به شلاقش کردم اونم مهرش رو گذاشت اجرا من هم تصمیم به خودکشی گرفته بودم دیگه نمی دونستم با اون نابکار چیکار کنم واقعا از مسئولین قضائیه متشکرم که باتدابیری درست جلوی سوئ استفاده برخی از زنهاروگرفتند واقعآخوشحالم [لبخند]

آقا من بعد از 17 ماه تونستم واسه چک هام رای قطعی بگیرم حالا بر اساس این اصلاحیه باید برم پولمو از آقای لاریجانی بخام

سارا

ای کاش مجریان قانون اینم در نظر میگرفتن که کی تو ایجاد شرایط مقصره مرد اگه نداره چرا یه زنو برای خودش کافی نمیدونه!!!!مردی که خرج میکنه تا از راه حرام شهوت افسار گسیخته شو التیام بده در حالی که زنش تازه زایمان کرده و از نظر جسمی وضع اسف باری داره میفهمه که کجای قافیه ست و از مرد توضیح میخواد و مرد فقط جواب میده که اون همینجوریه و زن بره هر غلطی دلش میخواد بکنه وبعد رهاش میکنه.وحالا زن تنها مفرشو مهریه ش میبینه و با هزار امید مطالبه ش میکنه و درست زمانی که داره به نتیجه میرسه به دلیل اعسار مرد میبینه واقعا هیچ غلطی نمیتونه بکنه!!!میخوام به آقای لاریجانی بگم با این کارش زنای بدبختی مثل من باید تاوان غلطای شوهرشونو بدن و اون آقا تو اون دنیا تاوان بدبختی امثال مارو!!!مردایی همچون شوهر من اگه نداشتن چطور پول این کارا رو داشتن که حالا معسر بودنشون نجاتشون بده و بتونن راحت برن سراغ کثافت کاریشون؟؟؟

فرزین

با سلام با این حساب در اکثر کشورها هیچکس نبایستی به حق خودش برسد؟شما حقوقدان هستید بهتر می دانید در دنیای امروز هیچکس بخاطر نداری و بدهکار مالی بودن به زندان نمی رود .مگر با زندانی کردن کسی می توان از او پول گرفت؟فقط این چنین قوانینی که مغایر اصل اسلام است به سود رباخواران و یک عده وکیل نما(با معذرت از تمامی وکلای با وجدان و شریف) می باشد. بایستی وجدان و خداوند متعال را در نظر گرفت. بهتر است ریشه اقتصاد اصلاح گردد تا در نظر گرفتن مجازات. دادگاهها بایستی فرد کلاهبردار را با شخص معسر از همدیگر تشخیص دهند.یکی مثل من که اعتماد کرده چک امانتی داده گناهش چیست؟ویا بسیارند اشخاصی مانند این جانب که اعتماد کرده اند و مدرکی داده اند بدون اینکه ریالی نفع داشته باشند. گناه خانواده ها چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟