حقوق شهروندی روزنامه شهرآرا

۱۳۹۰/۵/۱۹
آیا بازنشستگی زودتر از موعد کارگران کوره امکان پذیر است؟
احمد‌زاده_ از سال69 در شرکت صنایع‌غذایی استخدام شده‌ام. ابتدای امر رسیدگی شرکت نسبت به کارگران خوب بود و ما هم مثل دیگر کارگران از امتیاز‌هایی نظیر عیدی، مرخصی سالانه، سختی کار، لباس کار، سرویس ایاب و ذهاب و... بهره‌مند بودیم اما چند سالی است نه‌تنها از این امتیازات خبری نیست؛ بلکه رئیس شرکت حتی آنچه را که در قانون کار جزو حقوق کارگری است از ما دریغ می‌کند و این در حالی است که سن بازنشستگی برای کارگران در شرایط سخت، داشتن 30سال کاری است. حال می‌خواستم بدانم با توجه به قانون کار عدم رسیدگی کارفرما را از چه طریق می‌توان پیگیری کرد؟ آیا کارگران مشغول به کار در کوره شامل مشاغل سخت نمی‌شوند که بازنشستگی پیش از موعد شامل حالشان شود؟
در پرسش حقوقی این شهروند چند مسئله مطرح است:
کوتاهی کارفرما در اعطای مزیت‌هایی را که قانون کار برای کارگر مشخص کرده است، از چه طریق می‌توان رسیدگی کرد؟
در این مورد باید گفت: تمام مزایایی را که برای کارگر در قانون مقرر شده است می‌توان از طریق اداره‌کار پیگیری کرد، به این صورت که با پر کردن فرم شکواییه نسبت به مواردی که حق قانونی آن‌هاست و توسط کارفرما در پرداخت آن‌ها کوتاهی شده‌است اقدام نمود. طبق این درخواست، رسیدگی آن در هیئت حل‌اختلاف اداره‌کار با روش مسالمت آمیز بین کارگر و کارفرما مطرح می‌شود و اگر نتیجه‌ای حاصل نشد به‌طور جدی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت که این روند تا دوماه برای صدور رای اولیه طول می‌کشد.
دیگر اینکه آیا کارگران کوره جزو مشاغل سخت محسوب نمی‌شوند تا بازنشستگی زودتر از موعد داشته باشند؟
در این مورد هم باید گفت؛ چنانچه کار آن‌ها جزو مشاغل سخت تعیین شده و شامل بازنشستگی پیش از موعد یعنی دارا بودن 20سال سابقه باشد در اداره کار قابل بررسی است که در این صورت می‌توان مزایا و حقوق مشاغل سخت نیز جزو شکایت‌های این کارگر از کارفرما باشد.
حمید‌رضا آفرین_ وکیل پایه یک دادگستری
آزیتا حسین زاده
/ 0 نظر / 27 بازدید